30 dni na zwrot

Wysyłka do Paczkomatu w 24h

Darmowa dostawa od 200 zł

Zabawkowe postanowienia noworoczne

10-01-2022

Zabawkowe postanowienia noworoczne - choć brzmi to jak kolejny dziwny trend internetowy, a wręcz challenge, to jednak zdecydowanie ma swój sens. Zarówno ten wychowawczy jak i ekonomiczny. O co chodzi z zabawkowymi postanowieniami noworocznymi? Dowiedzcie się z tego artykułu.

Zabawkowe postanowienia noworoczne

Podobno ponad 70% dorosłych Polaków robi postanowienia noworoczne. Dzieci oczywiście uwielbiają naśladować rodziców i podobnie jak oni również chętnie podejmują noworoczne wyzwania. Dla rodziców, to doskonały moment, by zawrzeć z maluchami umowy dotyczące zakupu nowych zabawek. "Dzięki takiej umowie w formie postanowienia noworocznego dorośli są w stanie nie tylko dużo lepiej zaplanować zakupy zabawek pod kątem ekonomicznym, ale także wybrać te zabawki najbardziej wartościowe dla rozwoju dziecka." - mówi pedagog Ewelina Jąkalska.

Planowanie zakupu zabawek

Nie da się ukryć, że często wyjście z dzieckiem na zakupy wywołuje u malucha emocjonalną potrzebę posiadania zabawki, którą w danej chwili widzi na sklepowej półce. Rodzice nierzadko ulegają marudzeniu dziecka i dla świętego spokoju kupują zabawkę, lub chociaż negocjują z pociechą, by zamiast zabawki za 100 zł wybrać taką za 20zł. Znacie to? Oczywiście, że tak! Każdy rodzic spotkał się z taką sytuacją zdecydowanie nie raz. "W mojej praktyce zawodowej i rozmowach z rodzicami dzieci temat tych "sklepowych negocjacji" pojawia się nieustannie. Rodzice często pytają jak sobie z tym problemem poradzić i w końcu opanować te nieplanowane zakupy, bez wywoływania u dziecka histerii. Sposobem jaki często proponuję są zabawkowe postanowienia noworoczne." - wyjaśnia Ewelina Jąkalska."Te postanowienia dotyczące zabawek to po prostu forma umowy pomiędzy rodzicem i dzieckiem, kiedy kupujemy zabawki, a wykorzystanie noworocznych postanowień do zawarcia takiej umowy da dziecku dodatkowy wymiar wyzwania - zabawy, dzięki czemu maluch łatwiej sobie z takimi nowymi zasadami poradzi". Taka prosta umowa z dzieckiem pozwoli Ci na planowanie zakupu zabawek, a dla dziecka będzie dodatkową motywacją do dobrego zachowania lub oszczędzania - w zależności od tego, jakie warunki umowy ustalicie.

Umowa z dzieckiem, czyli ustalenie zasad

Wykorzystajmy nowy rok i postanowienia, by zainspirować dziecko. Ustalmy z nim zasady takiej umowy - np. duże zabawki kupujemy tylko na wyjątkowe okazje np. urodziny lub możemy o nie prosić Świętego Mikołaja. Gry planszowe i klocki wybieramy wspólnie i kupujemy jeden zestaw w miesiącu. A jeśli dziecko chce dostać jakąś zabawkę bez okazji, to musi odłożyć sobie na nią pieniążki.

Lista wymarzonych zabawek

Warto zrobić też listę wymarzonych zabawek np. dużych zestawów klocków, torów dla autek albo domków dla lalek. Taka lista pozwoli lepiej zaplanować zabawkowe zakupy na cały rok i mieć większą pewność, że dziecko faktycznie z tych zabawek skorzysta i nacieszy się nimi. Dla dziecka taka lista będzie "przypominajką" i motywacją - dziecko będzie odliczać dni do urodzin i świąt wiedząc, że to będzie wyjątkowy dzień, kiedy do kolekcji przybędzie kolejna wymarzona zabawka. Dla rodzica, z praktycznego punktu widzenia, to oszczędność na nieplanowanych zakupach i możliwość dopilnowania, by zabawki na jakie się decydujemy dla naszego dziecka były naprawdę dobrej jakości. Pozwoli to też w rozsądny i przemyślany sposób kupować zabawki wartościowe, ale również pomoże pozbywać się zabawek, którymi maluch już się nie bawi, a które tylko zajmują miejsce w dziecięcym pokoiku.

Noworoczne postanowienie dla dziecka

Jak sami widzicie, noworoczne postanowienia związane z zabawkami to po prostu sprytny sposób na ustalenie z dzieckiem pewnych zasad. Jeśli w Waszym domu do tej pory listy obowiązków lub zasad zachowania niekoniecznie działały, to spróbujcie zmotywować dziecko do trzymania się postanowienia w takiej zabawowej formie. Dzieci uczą się najszybciej i najchętniej podejmują wyzwania, kiedy wiedzą, że czeka je nagroda. Co więcej, ten sposób na wprowadzanie zasad w formie noworocznych postanowień można z powodzeniem zastosować nie tylko do zabawek, ale także do słodyczy, czy oglądania bajek. Tylko pamiętajcie - tak jak z podejmowaniem postanowień dzieci chętnie biorą przykład z rodziców, tak również z ich dotrzymywaniem maluch będzie brał przykład z dorosłych! Dajcie dobry przykład i sami trzymacie się noworocznych postanowień - powodzenia! :D