30 dni na zwrot

Wysyłka do Paczkomatu w 24h

Darmowa dostawa od 200 zł

Zabawki edukacyjne i kreatywne dla maluchów – na co zwracać uwagę wybierając zabawkę wspierającą rozwój dziecka?

19-08-2021

Wybór odpowiedniej zabawki dla najmłodszych to spore wyzwanie. Co lepiej wybrać – misia, klocki konstrukcyjne, autka, lalki, a może klocki piankowe, basen z piłeczkami lub sortery do klocków? Wybór jest ogromny, a wszystkie zabawki dla maluchów zachwycają designem, kolorami i funkcjami. Jednak wybierając zabawki warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wartość rozrywkową, panującą modę na zabawki z bajek, ale również na wartość edukacyjną zabawki. Oczywiście zabawki wspierające rozwój malucha to najlepszy pomysł na prezent dla dziecka, które dopiero poznaje świat i jest w najbardziej intensywnym momencie swojego rozwoju! Wskazówki, jak wybrać zabawkę dla malucha, przygotowała pedagog edukacji wczesnoszkolnej – Ewelina Jąkalska.

Zabawki edukacyjne i kreatywne dla najmłodszych – czyli jak stymulować rozwój malucha przez zabawę

Wybierając zabawki wspierające rozwój dziecka zwracajmy szczególną uwagę na:

  1. Dobór zabawki odpowiednio do wieku dziecka

Pamiętajcie – zabawek dla dziecka nie kupujemy na wyrost! Zabawki edukacyjne i zabawki kreatywne dla maluchów spełniają swoje zadanie tylko wtedy, gdy są odpowiednio dopasowane do umiejętności dziecka, zdolności jakie maluch nabywa w konkretnym wieku. Kupienie zabawki dla nawet tylko nieco starszego dziecka, by w teorii stymulować szybszy rozwój dziecka, może przynieść dokładnie odwrotny efekt. Dziecko może się taką zabawką nie zainteresować, a w przypadku dwulatków czy trzylatków wywoła jeszcze większy bunt, bo maluch może uznać, że zabawa nowym przedmiotem jest po prostu zbyt wymagająca jak na jego możliwości i umiejętności. Maluch z pewnością znacznie lepiej skorzysta z zabawek odpowiednich dla jego wieku.

Zobacz produkt: Wielofunkcyjna mata edukacyjna i sensoryczna dla malucha - może służyć jako basen z piłeczkami lub kojec do zabawy na powietrzu.

  1. Dobór zabawki do zainteresowań i preferencji malucha

Już nawet najmłodsze dzieci mają swoje ulubione zabawki, dlatego wybierając zabawkę dla kilkumiesięcznego dziecka, czy tym bardziej kilkulatka, weźmy pod uwagę jego preferencje. Dziecko będzie niewątpliwie chętniej bawiło się zabawką edukacyjną czy wspierającą rozwój, jeśli będzie mu się ona przede wszystkim podobała. Dlatego już wybierając np. matę edukacyjną dla malucha, sorter, chodzik czy klocki starajmy się kupić coś zgodnego z zainteresowaniami dziecka. Masz spory wybór zabawek o konkretnych motywach – mała farma, pałac księżniczki, kucyki, straż pożarna, dżungla. Z pewnością będziesz w stanie wybrać coś, co spodoba się Twojemu dziecku.

Zobacz produkt: Kostka wielofunkcyjna do zabawy sensorycznej, nauki kształtów, dźwięków i dopasowywania elementów.

  1. Rekomendacje ekspertów

Przy wyborze zabawek edukacyjnych, zabawek kreatywnych i wspierających rozwój dziecka warto posłuchać ekspertów. Pedagodzy i psychologowie, a nawet fizjoterapeuci, jako specjaliści od rozwoju dziecka, często polecają zabawki, którymi warto się zainteresować, by wspierać rozwój psychiczny, emocjonalny, socjalny i ruchowy malucha. Mnóstwo tego typu rekomendacji znajdziesz np. na portalach takich jak Świadoma Mama, Mama Klub czy Kiddostyle. Eksperci oczywiście w mniejszym stopniu zawracają uwagę na trendy, ale z pewnością dostarczą Ci rekomendacje ponadczasowych i naprawdę wartościowych zabawek, które idealnie sprawdzą się we wspieraniu rozwoju Twojego dziecka. Ale eksperci recenzują także godne uwagi nowości rynkowe, zabawki z filmów i bajek czy wyjątkowe nowinki zabawkowe. W takich recenzjach znajdziesz nie tylko zdjęcia produktu, dowiesz się jakie funkcje posiada, jak daną zabawkę obsługiwać, ale przede wszystkim dowiesz się w jaki sposób zabawa tym produktem wpływa na rozwój dziecka.

Zobacz produkt: Grający pchacz wspierający naukę chodzenia, sensorykę, manipulowanie rączkami, rozpoznawanie nowych kształtów, kolorów i przedmiotów.