30 dni na zwrot

Wysyłka do Paczkomatu w 24h

Darmowa dostawa od 200 zł

Pierwsze hobby kolekcjonerskie dziecka. Co lubią zbierać dzieci, co warto kolekcjonować?

17-06-2021

Budowanie własnej kolekcji przedmiotów, to hobby jakie według psychologów i pedagogów warto zaszczepić w dziecku już w najmłodszych latach. W kolekcjonowaniu nie chodzi tylko o zbieranie przedmiotów, ma ono także wymiar wychowawczy. Czego Twoje dziecko może nauczyć się dzięki kolekcjonowaniu, co warto kolekcjonować? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Hobby kolekcjonerskie u dziecka – pierwsze zbiory ulubionych zabawek

Dzieci uwielbiają kolekcjonować różne rzeczy. Już od wczesnego etapu życia potrafią tworzyć małe zbiory. Niemal każde dziecko, na pewnym etapie rozwoju zainteresowań zaczyna coś kolekcjonować. Tworzenia kolekcji dzieci uczą się oczywiście od dorosłych. Nierzadko na jednej kolekcji się nie kończy. Zwykle największym zainteresowaniem dzieci darzą oczywiście zabawki i to właśnie zbiory zabawek są niemal nieodłącznym elementem dzieciństwa. Kolekcje samochodzików-resoraków, zbiory misiów pluszowych, kolekcje lalek czy figurek z bajek – każde dziecko posiada lub dąży do utworzenia własnej kolekcji ulubionych zabawek. Do zbiorów ukochanych zabawek zwykle dochodzą dodatkowe zbierackie pasje, do tworzenia których inspiracją są często dorośli. Zbieranie muszelek na pamiątkę podczas wakacji nad morzem, kolekcjonowanie magnesów na lodówkę, zbieranie książeczek, monet czy znaczków – do tworzenia takich zbiorów zwykle zachęcają dzieci dorośli, bo to sposób na tworzenie wspomnień, zabawa i nauka.

Po co dziecku kolekcjonowanie?

Tworzenie kolekcji, szczególnie kolekcji zabawek, to nie tylko dziecięca zabawa, czy po prostu gromadzenie przypadkowych przedmiotów. Jeśli Twoje kilkuletnie dziecko kolekcjonuje lub próbuje kolekcjonować jakiś typ zabawek i bardzo nie chce się z nimi rozstawać, zapytaj go dlaczego ten zbiór jest dla niego taki ważny. Z pewnością, na swój dziecięcy, uroczy sposób przedstawi Ci pasję, jaka wiąże się z tym zbiorem zabawek. Taka pasja, hobby ma bez wątpienia walor edukacyjny i rozwojowy dla dziecka. Zbudowanie kolekcji, zabawek czy jakichkolwiek innych przedmiotów, wymaga od dziecka cierpliwości, wytrwałości, systematyczności i odpowiedzialności. Stworzenie ciekawej kolekcji wymaga czasu, dziecko szybko zrozumie, że na najciekawsze i wymarzone egzemplarze do swoich zbiorów warto zaczekać. Dodatkowo utworzenie własnej kolekcji wymaga odpowiedzialnego dbania o zdobyte dotychczas egzemplarze. Kolekcjonowanie doskonale wpływa na rozwój dziecka.

Figurki piesków do kolekcjonowania - mix ras

Własna kolekcja – korzyści dla dziecka

Tworzenie kolekcji, zbieranie przedmiotów np. zabawek, pozwala dziecku poznać świat i jego własne upodobania. Pasja do zbierania autek, klocków czy pluszaków może w przyszłości przerodzić się również w wybór kierunku edukacji i zawodu, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana. Zbieranie i rozbudowywanie kolekcji to dla dziecka także źródło satysfakcji – stawia przed dzieckiem cel, który dzięki swojej wytrwałości i determinacji może osiągnąć. Kolekcjonowanie pobudza kreatywność, pomaga rozwijać talenty, buduje wrażliwość estetyczną, ciekawość świata, stymuluje intelektualnie. Co ważne dla rodziców, uczy także tworzenia zbiorów, porządkowania, co przydaje się w życiu codziennym.

Jak i co powinno kolekcjonować dziecko?

Dzieci lubią kolekcjonować nie tylko zabawki. Dorośli często są zaskoczeni, że ich dziecko zbiera np. kolorowe kamyki, wycinki z ulubionych dziecięcych magazynów, kasztany czy zasuszone kwiatki. Dla dziecka wszystko może stać się skarbem! Jeśli chodzi o tworzenie własnych kolekcji zabawek, to warto nieco pokierować zainteresowaniami dziecka – zamiast zbierać figurki postaci ze wszystkich bajek, które lubi Twoje dziecko, może warto zasugerować jedną ulubioną bajkę, a nawet jednego konkretnego bohatera. Można w ten sposób stworzyć nie tylko kolekcję zabawek, ale zbierać także akcesoria, które np. pomogą dziecku w polubieniu niektórych czynności, na które maluchy często kręcą nosem np. takich jak mycie zębów, noszenie własnych rzeczy (możemy wykorzystać tu plecak z bajkowym motywem), szybkie ubieranie się (wykorzystajmy zegarek z bohaterami bajki).

Nauka przez kolekcjonowanie zabawek

Warto też zainteresować dziecko tworzeniem kolekcji przedmiotów, w tym również zabawek, która będzie miała walor edukacyjny. Zbieranie książek i na początku ich wspólne czytanie, może szybko zachęcić dziecko do samodzielnego czytania, a dzięki temu pozytywnie wpłynie na poznawanie świata, naukę i oceny w szkole. Zbieranie przyrządów sportowych zachęca do aktywności fizycznej. Kolekcjonowanie gier planszowych to dobry pomysł na spędzanie rodzinnego czasu i wspieranie rozwoju strategicznego myślenia oraz zdrowej rywalizacji. Zbieranie zestawów klocków konstrukcyjnych to pasja na lata, która wspiera rozwój motoryki małej dziecka, logicznego myślenia, koordynacji oko-ręka. Odpowiednie zabawki to naprawdę dobry pomysł dla małych kolekcjonerów, bo poza przyjemnością ze zbierania i zabawy, można też sprytnie przemycić naukę. A połączenie zabawy z nauką to najlepsza i najskuteczniejsza forma przekazywania dziecku wiedzy i umiejętności.


Klocki BLOCKI - saszetki kolekcjonerskie BLOCKI MyPolice, MyFireBrigade, MyCity, MyFarm, MyArmy

Dlaczego warto mieć w domu małego kolekcjonera?

Warto mieć w domu małego kolekcjonera z wielu powodów. Rozwijanie w dziecku pasji od najmłodszych lat zwiększa prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko szybciej znajdzie swoją drogę życiową i zawodową. Kolekcjonowanie uczy systematyczności nie tylko w samym zbieraniu, ale także w życiu codziennym. Taka umiejętność przyda się dziecku nie tylko np. przy sprzątaniu pokoju i utrzymywaniu porządku w domu, ale także przy wykonywaniu obowiązków szkolnych, odrabianiu lekcji. Kolekcjonowanie rozwija także pamięć – dziecko ćwiczy zapamiętywanie by np. wiedzieć, której figurki lub autka z ulubionej serii czy bajki jeszcze nie posiada, co da pozytywny efekt także podczas zajęć szkolnych i nauki np. języków obcych czy tabliczki mnożenia. Kolekcjonowanie pozwala łatwiej wprowadzić w życie dziecka i wypracować pewne nawyki, nauczyć szanować i dbać o własne rzeczy. I co ważne dla chyba wszystkich rodziców – kolekcjonowanie to także nauka oszczędzania!

Pozwalając dziecku na zbudowanie małej kolekcji ulubionych przedmiotów np. zabawek czy książeczek, dajemy mu szansę na rozwinięcie i pielęgnowanie tych jego najlepszych cech charakteru, które wcześniej nie miały szansy się ujawnić. Wspierajmy więc małych kolekcjonerów zabawek, książeczek, kamyków, kasztanów i nadajmy tym kolekcjom pozytywny cel i wartość, wspierając dziecięce pasje!

 

 

main picture: Pexels