30 dni na zwrot

Wysyłka do Paczkomatu w 24h

Darmowa dostawa od 200 zł

Jakich zabawek nie kupować dzieciom?

03-03-2021

Najlepsza zabawa, to taka, która daje radość, a jednocześnie wspiera rozwój prawidłowy dziecka i uczy. Gwarancją takiej zabawy są oczywiście odpowiednio dobrane zabawki. Jakie zabawki warto kupować dziecku, a których zdecydowanie unikać i dlaczego? Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki dla dziecka, by kupić najbardziej odpowiednią? O zabawkowych dylematach opowiada pedagog Ewelina Jąkalska.

Sklep z zabawkami – jakie zabawki wybierają dzieci, a jakie rodzice?

Każdy sklep z zabawkami zachwyca, a jednocześnie onieśmiela ofertą. Dla dzieci sklep z zabawkami pełny kolorowych klocków, uroczych lalek, zabawek elektronicznych gier planszowych, a nawet zabawek sportowych i zabawek z bohaterami bajek, seriali i gier wirtualnych to prawdziwy raj. Rodziców i dziadków wizyta w sklepie z zabawkami i konieczność wyboru zabawki odpowiedniej dla dziecka przyprawia o ból głowy. Wybór jest ogromny, więc jeśli nie wiemy o jakiej konkretnie zabawce marzy nasze dziecko, musimy samodzielnie podjąć decyzję. Co wybrać spośród tak szerokiej oferty sklepów z zabawkami? Najlepiej skierować swoje zainteresowanie w stronę zabawek kreatywnych takich jak klocki, zabawki twórcze lub gier planszowych i łamigłówek oraz zabawek sportowych. Jednak dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Zabawki bezpieczne dla dziecka – zabawki dla różnych grup wiekowych

Pierwszą rzeczą jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze zabawek dla dziecka jest oczywiście bezpieczeństwo. Wybierając zabawkę należy zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu produktu, bo to dzięki nim jesteśmy w stanie kupić dziecku zabawkę, która faktycznie pozwoli na bezpieczną zabawę. Te oznaczenia wskazują minimalny wiek użytkownika dla jakiego są przeznaczone. Np. klocki BLOCKI oferują dwie kolekcje – BLOCKI dla dzieci od 6 roku życia i MUBI dla maluchów od 18 miesiąca życia. Informacja o tym, że zestawy przeznaczone są dla konkretnej grupy wiekowej oznaczona jest wyraźnie na pudełku każdego zestawu klocków marki BLOCKI i MUBI. Należy pamiętać, by nigdy nie kupować dziecku zabawek, które nie są dopasowane do jego wieku. Wychodząc z założenia, że jeśli podarujemy dwulatkowi zabawkę dedykowaną dla trzylatka, bardziej podbudzimy rozwój dziecka i pozwolimy dziecku dłużej korzystać z zabawki, możemy niechcący narazić je na niebezpieczeństwo styczności z elementami, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia dziecka.

Instrukcja użytkowania i czyszczenia zabawek

Zabawki elektroniczne dla dzieci to szczególny rodzaj zabawek, który jest aktualnie bardzo modny. Dzieci kochają gry elektroniczne, zabawę w wirtualnej rzeczywistości, zabawki interaktywne. Jednak ważną sprawą jest, by przy wyborze zabawek elektronicznych dokładnie i uważnie przeczytać instrukcję obsługi takiego produktu. Warto też zachować instrukcję obsługi zabawki, by zawsze móc sprawdzić jak prawidłowo obsługiwać daną funkcję. Dodatkowo, każda instrukcja obsługi zabawki zawiera bardzo ważne informacje na temat przechowywania produktu oraz jego czyszczenia. W instrukcji powinna być też wyraźnie oznaczona informacja czy zabawka jest wodoodporna lub wodoszczelna. Te informacje ważne są oczywiście ze względu na bezpieczeństwo dziecka, ale również by zabawka mogła funkcjonować w sposób prawidłowy. Małemu dziecku nie warto kupować np. interaktywnych zwierzaków pokrytych futerkiem, ponieważ małe dziecko mniej ostrożnie obchodzi się z zabawkami, dotyka ich brudnymi lub mokrymi rączkami. Dla bezpieczeństwa malucha lepiej zachować tego typu zabawki na później. Warto natomiast zainteresować się np. pluszowymi misiami i lalkami, które posiadają wyjmowany mechanizm interaktywny. Takie zabawki można bezpiecznie wyczyścić, a nawet wyprać w pralce, a następnie zwrócić dziecku w pełni działającego mówiącego misia lub śpiewającą lalkę.

Dzieci bawią się w żołnierzy, czyli zabawki do strzelania, pistolety i kapiszony

Wszelkiego rodzaju zabawkowa broń np. pistolety na kulki, karabinki na strzałki, proce, armatki na plastikowe kulki, to zabawki, których zdecydowanie należy unikać w przypadku małych dzieci. Strzałki i pistolety to szczególnie lubiane przez małych chłopców zabawki, niezastąpione podczas zabawy w policjantów lub wojsko. Jednak ze względu na to, że z takiej broni można celować do innych, warto raczej zainteresować się pistoletami, które np. wydają jedynie dźwięki, ale nie da się z nich strzelać.

Zabawki kreatywne czyli wspieramy rozwój dziecka

Zabawki kreatywne to kategoria na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę kupując prezent dla kilkulatka. Zabawki kreatywne pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, a dodatkowo mogą zapoczątkować nowe hobby. Warto zwrócić uwagę na zestawy plastyczne np. zestawy modeliny, zestawy do tworzenia własnej biżuterii, zestawy małego majsterkowicza. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na kategorię wiekową zabawek, ale tego typu produkty, dobrane odpowiednio do zainteresowań dziecka mogą doskonale wspierać edukację, rozwój zainteresowań, zdolności motoryczne. Takie zabawki angażują dziecko w zabawę na długi godziny, dają dużo radości i stymulują umysł dziecka. Należy jednak pamiętać, by sprawdzać terminy ważności produktów, które mają kontakt ze skórą dziecka. Wszelkiego rodzaju kosmetyki dla dziewczynek, farbki do malowania buzi, modelina i plastelina to zabawki, które posiadają datę ważności. Choć skład takich produktów jest bezpieczny dla dziecka, nie zawiera szkodliwych substancji, to data ważności jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa użytkowania. Zwykle po 12 lub 14 miesiącach od otwarcia takie produkty należy wyrzucić, ponieważ produkt może wywołać reakcję uczuleniową. Informacja o ważności produktu jest zawsze oznaczona na opakowaniu zabawki.