30 dni na zwrot

Wysyłka do Paczkomatu w 24h

Darmowa dostawa od 200 zł

Co znaczą symbole na opakowaniach zabawek?

02-07-2021

Co znaczą symbole na opakowaniach zabawek?

Na opakowaniach i pudełkach zabawek oraz produktów dla dzieci znajdziemy wiele często zupełnie niezrozumiałych dla nas symboli. Niektóre z symboli na pudełkach zabawek są oczywiste, a ze zrozumieniem znaczenia innych często mamy problem. Jednak by dobrać zabawkę odpowiednią dla dziecka, zrozumienie symboli i oznaczeń na opakowaniach zabawek jest niezbędne. W tym artykule znajdziesz informacje o najważniejszych oznaczeniach i symbolach, które znajdziesz na opakowaniach i pudełkach zabawek oraz produktów dla dzieci.

 

Oznaczenie wieku na opakowaniu zabawek

Na oznaczenie wieku na opakowaniu zabawek warto zwrócić szczególną uwagę. To nie tylko sugestia dla jakiej grupy wiekowej pod względem np. trudności układania jest zabawka, ale także istotna informacja dla zagwarantowania bezpieczeństwa zabawy. Symbol wieku na pudełku wskazuje pośrednio także poziom zaawansowania np. zestawu klocków konstrukcyjnych, a także liczbę elementów. Klocki, puzzle czy gry planszowe dla starszych dzieci będą zawierały więcej elementów, zadania do wykonania w grach będą trudniejsze, mogą wymagać większej logiki. Oznaczenie wieku podpowiada też, że zabawka może składać się z mniejszych elementów, co szczególnie trzeba wziąć pod uwagę w przypadku mniejszych dzieci. Małe dzieci często biorą zabawki do buzi, a małe elementy stwarzają ryzyko połknięcia. Z tego względu należy stosować się do oznaczenia wieku jakie znajduje się na pudełku.

Wiek najczęściej oznaczony jest na opakowaniu cyfrą np. 5l., czyli odpowiednie dla pięciolatków lub 18m. czyli dla dzieci w wieku minimum osiemnastu miesięcy. Wiek można też oznaczyć przedziałem liczbowym np. 3-6 czyli odpowiednie dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Taki wiek lub przedział wiekowy można rozszerzyć o „+”, np. oznaczenie „18m+” to symbol dla zabawek odpowiednich dla dzieci od osiemnastego miesiąca życia, a „5+” to zabawki dla dzieci w wieku 5 lat i starszych, w zasadzie bez górnej granicy wiekowej.

Na opakowaniach zabawek dla najmłodszych pojawia się też często poniższy znak, który wskazuje, że zabawka nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. To oznaczenie jest bardzo ważne, by zapewnić najmłodszym bezpieczną zabawę.

Klocki BLOCKI MUBI dla dzieci już od 18 miesiąca życia: https://emalu.pl/category/mubi

 

Oznaczenie liczby graczy lub użytkowników na opakowaniu zabawki

Oznaczenie liczby graczy lub użytkowników najczęściej zobaczymy na opakowaniach gier planszowych, towarzyskich, stołowych i sportowych. Oznaczenie liczby graczy podpowiada nam, czy dana zabawka przeznaczona jest dla jednego użytkownika, pary czy większej liczby graczy. To także sugestia przy jakiej liczbie uczestników zabawa będzie najlepsza.

Liczbę graczy większość producentów zabawek wskazuje poprzez grafikę z ludźmi siedzącymi przy stole oraz oznaczenie liczbowe np. 2-4, co oznacza, że układanka czy gra przeznaczona jest dla od 2 do maksymalnie 4 graczy.

 

Gry planszowe: https://emalu.pl/category/toys-4-all-gry-klocki-i-ukladanki-rozne-gry-planszowe

 

Oznaczenie poziomu trudności na pudełku gier i zabawek

Oznaczenie trudności na opakowaniach zabawek, najczęściej gier planszowych, puzzli i układanek to element, który mocno wiąże się z oznaczeniem wieku. Dziecko z wiekiem nabywa nowych umiejętności manualnych, a także poznawczych. Z wiekiem u dziecka rozwija się umiejętność szybkiego kojarzenia, logicznego myślenia, spostrzegawczość, ale także np. precyzja ruchów, które bardzo często są istotne w grach planszowych czy układankach.

Oznaczenie trudności jest bardziej skomplikowane do odczytania, gdyż najczęściej każdy producent zabawek używa własnego symbolu na opakowaniach, stąd też trudno te oznaczenia porównać ze sobą. W przypadku klocków poziom trudności często oznacza się zakolorowanymi klockami. W grach czasami stosuje się piramidki lub wykresy np. słupkowe.

Oznaczenie na produktach niedozwolonych dla dzieci poniżej 3 roku życia.

 

Odpowiedni prezent dla dziecka

Wybierając prezent dla dziecka warto zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu, by zapewnić bezpieczeństwo zabawy, ale i rozrywkę odpowiednią do wieku dziecka. Jeśli zdecydujemy się kupić dwulatkowi zabawkę z oznaczeniem 5+, to choć produkt może być bajecznie kolorowy i wizualnie atrakcyjny, to maluch może nie być w stanie w pełni wykorzystać jego walorów zabawowych i zabawka zostanie rzucona w kąt, a później zapomniana. Dodatkowo taka zabawka może zawierać elementy, które z uwagi na swoją wielkość lub ruchome części może być zagrożeniem dla dziecka.

Dlatego w sklepie z zabawkami zwracajmy uwagę na te oznaczenia. Warto poświęcić dodatkową chwilę na przeczytanie i rozszyfrowanie informacji na opakowaniu, zanim kupimy zabawkę, by mieć pewność, że da ona dziecku radość i pozwoli na bezpieczną zabawę.